ГоловнаНастільні ігриОгляд настільної гри "Northgard: Uncharted Lands"

Огляд настільної гри "Northgard: Uncharted Lands"

Chindzher
19.2.2023

Наразі дуже вигідно створювати настільні версії комп'ютерних ігор. Інакше,  я не можу пояснити, чому останнім часом так багато відомих (та не дуже) ігор з комп'ютера адаптують на стіл. Серед таких ігор опинилася і Northgard, яка виходила на Кікстартері з 2 доповненнями а  у вільному продажі без них (іншого від Кікстартеру я і не очікував).

Гра тихенько вийшла без гучної кампанії а-ля Відьмак чи нещодавно Heroes Of Might and Magic 3 (та це ж ті самі треті герої, пищ пищ, ололо!) і тому ніде немає на неї оглядів чи відгуків. Я вирішив це виправити, бо пограв і несподівано отримав купу задоволення.

Тож, Northgard це гра від 2-х до 5 гравців в оформленні під середньовіччя в жанрі 4х. Для початку, я поясню, що означає ці 4 Хе, 4 Ха або 4 Хохохо. Це означає, що в грі є 4 механіки, які називаються словами в англійській мові і мають букву "Х":

  • eXplore (досліджуйте - наприклад нові території);
  • eXtermination (знищуйте - зазвичай інших гравців);
  • eXpand (розширюйте - збільшуйте свої території шляхом захоплення та привласнення);
  • eXploit (використовуйте - в основному якісь ресурси, які допоможуть наймати воїнів, будувати споруди та досліджувати).

Тому, згідно пояснення, це гра на контроль територій, в якій можливо  досліджувати нові землі, покращувати свою фракцію, будувати споруди, наймати воїнів, битися із сусідами за їхні/свої території та збирати ресурси зі своїх земель.

У звичайній версії гри представлені 7 різних фракцій зі своїми унікальними здібностями. Тому, за кожну з них цікаво пограти мінімум по 1 разу. В Кікстартерній версії фракції мають альтернативні здібності на вибір та вождів, що вже натякає на більшу реіграбельність. Ну, що маємо)) Чи вважаю я, що база без допів Кікстартеру обрублена чи погано збалансована? Ні. На мій погляд, базова гра грається просто бомбезно, тому я і вирішив написати про неї.

Серце гри - картки дій. Кожен гравець має на старті однакові набори із  різних карт та 1 фракційну. На початку кожного раунду гравець бере декілька карт зі своєї колоди і протягом раунду може розіграти будь яку кількість. Також із колоди покращень відкриваються картки, які можна собі взяти в кінці раунду після пасу. Ходи чергуються послідовно. В свій хід гравець може розіграти одну звичайну картку з руки та додатково будь яку кількість карт з руки, які мають миттєвий ефект. Таким чином можна робити прикольні комбінації: наприклад, найняти декілька воїнів і одразу піти в атаку.

Якщо гравець не хоче або не може нічого зробити, він пасує. Якщо гравець першим спасував, він забирає жетон першого гравця і першим обиратиме картку покращення, яку можна взяти в свою колоду. Так, це колодобудівна гра. Під час гри можна побудувати свою колоду карток таким чином, щоб ходити максимально вигідно згідно своїх потреб. Хочеш забрати класну картку? Тоді намагайся  спасувати раніше, інакше це зробить твій сусід!

Стандартні картки дозволяють: досліджувати нові території, переміщатися на сусідні землі, будувати будинки, наймати воїнів. Воїнів обмежена кількість, тому утримувати багато територій просто неможливо. Карти поліпшень та фракційні надають нові різноманітні дії.

На територіях можуть бути різні ресурси: яблука, дерева та знання. Яблуками треба годувати свою армію, дерева потрібні для будівлі а знання можна використовувати різним чином. За 1 знання можна скинути з руки 1 картку і взяти іншу з колоди, за 2 знання можна знищити картку з руки, щоб узяти дві картки зі своєї колоди. За 3 знання можна скинути/знищити 1 картку з руки, щоб взяти собі в руку одну з двох фракційних карток, яку з цього моменту можна розіграти і вона таким чином потрапить до вашої колоди. Ось так легко можна отримувати саме ті картки, які вам потрібні і не скаржитись на те, що прийшли лише непотрібні картки))

Гравці можуть досліджувати нові території, щоб розповсюджуватись, знаходити потрібні ресурси та отримувати переможні бали. Коли гравець розміщує землі таким чином, щоб навколо його воїнів сформувався суцільний кордон, він за це отримує переможні бали. Схожа механіка є в грі  "Каркассон", де гравці викладають тайли таким чином, щоб завершити будівництво або з'єднати дороги.

На кожній території окрім бонусів є місця під різні забудови. Вважайте, що там вже є фундамент, хехе. За 1 дерево можна побудувати якусь маленьку будівлю а за три дерева - велику. Маленькі будівлі дають різні бонуси, для атаки, захисту або ресурси. Великі будинки теж дають бонуси і являються важливим елементом альтернативної перемоги. Будувати можно все що завгодно але кількість місць для забудови обмежена. В кінці раунду гравці отримують бонуси, які мають на своїх землях, переможні бали за контроль закритих територій та перевірку на альтернативний варіант перемоги. Настав час про нього розповісти. Альтернативна перемога - це мати велику будівлю на трьох своїх закритих територіях. Якщо ніхто не виграв альтернативною перемогою, гра завершується після 7 раундів і перемагає володар найбільшої кількості переможних балів. 

Ну і звісно, яка це гра на контроль територій без бійок? І тут гра приємно дивує простою та прозорою системою битви. У бійці гравці звіряють в кого скільки сили (кожен воїн дає 1 силу), кидають по 1 кубіку і рахують. В кого більше, той і переміг. Для кожного солдата в бою можна вкинути 1 яблуко, яке додає +1 силу. На кубику може випасти від 0 до 3-х сили. Таким чином можна нападати ризикуючи, маючи надію на удачу, а можна нападати з перевагою - докинувши яблук і мати впевненість в перемозі. Але це було б досить примітивно, якби не один нюанс. Після кидків кубиків і визнання переможця, підраховується кількість вбитих для кожної сторони. Якщо ти переміг по силі але не залишилося воїнів, які могли б це відсвяткувати, то битву також програєш. І це додає в битви тієї самої глибини, без якої було б не так цікаво.

Я спеціально не описував гру на 100%,  щоб не перетворювати огляд на перелік правил.

Чому мені сподобалась гра?

  1. Гра динамічна та легка. Процесс дуже простий. Граєш картку/картки з руки, виконуєш дії, передаєш хід далі. 
  2. Можна обирати будь яку стратегію: нападати на інших, досліджувати нові землі, хапати переможні очки чи намір виграти альтернативним шляхом. Вибір завжди є.
  3. Завдяки  побудови колоди, можливо створювати різні комбінації дій. Колоду дуже легко чистити та покращувати. 
  4. Хочеться пограти ще, та спробувати інші варіанти розвитку чи інші фракції.
  5. Бої швидкі, можна ризикувати або мати впевненість в перемозі.
  6. Гра гарно виглядає на столі, картки з файними малюнками та зрозумілою іконографікою. Деякі картки мають текст, але він дуже простий.
  7. Якість компонентів на високому рівні: жетони із товстелезного картону та органайзер в комплекті.

Мені дуже сподобалась ця гра і я раджу вам в неї пограти, якщо буде можливість! Дякую за увагу.

No items found.
An arrow that leads to top